Σε κλίμα ευλάβειας και κατάνυξης τελέσθηκε απόψε Μεγάλη Πέμπτη, η Ακολουθία των Αγίων και Αχράντων Παθών του Χριστού στους Ιερούς Ναούς της Μεσσήνης του Αη Γιάννη, Τριών Ιεραρχών , Άγιος Δημήτρης Πλήθη πιτσών είχαν κατακλύσει τους ιερούς ναούς.
Μέσα από το τελετουργικό της Ακολουθίας οι πιστοί βίωσαν τα γεγονότα της κορύφωσης του Θείου δράματος, φέρνοντας στη μνήμη τους όσα υπέμεινε ο Χριστός για τη σωτηρία του ανθρώπου.