Η αστυνομια της Μεσσήνης μαζί με κλιμάκιο της ΟΠΚΕ πραγματοποιεί έλεγχους στην Μεσσήνη για παραβίαση των μέτρων αποφυγής και περιορισμού της διάδοσης του κορωνοϊού.
Οι έλεγχοι που διενεργεί η αστυνομία δεν είναι αυτοσκοπός, δεν είναι για να καταγγέλλει πολίτες και επιχειρηματίες, αλλά για να προστατέψει τους πολίτες, τα καταστήματα που είναι κλειστά και να συμβάλει στον περιορισμό και την εξάλειψη της εξάπλωσης του κορωνοϊού.