Το έθιμο «Το σπάσιμο της στάμνας» αναβίωσε μετα την πρώτη Ανάσταση του Κυρίου, η Μεσσήνη, το Μεγάλο Σάββατο το πρωί επί της οδού Ερμού.
Σύμφωνα με το έθιμο που έχει αρχαιοελληνικές ρίζες, μετά την πρώτη Ανάσταση, οι χριστιανοί σπάνε πήλινα αγγεία και κάνουν θόρυβο, ως πράξη συμβολική για να διώξουν το κακό του θανάτου.
Οι δημότες και οι επισκέπτες της Μεσσήνης, σπάνε πήλινα αγγεία και κεραμίδια στην οδό Ερμού της Μεσσήνης για ετσι αναβιώσαν το έθιμο.
Η αναβίωση του εθίμου έγινε με την παρουσία του δημάρχου της Μεσσήνης Γεωργίου Αθανασόπουλου του υποψηφίου βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Μεσσηνίας Παναγιώτης Στεφάνου αλλά και πάρα πολύ κόσμο και επισκεπτών που είχαν προσέλθει στο χώρο