Το 2ο Φεστιβάλ Ρομποτικής και Ευφυών Συστημάτων επισκέφθηκε το Σάββατο στην Κεντρική Πλατεία – Βασ. Γεωργίου στην Καλαμάτα η υποψήφια βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας, δικηγόρος, Πιπίνα Κουμάντου.
Οι μαθητές που συμμετείχαν παρουσίασαν δικές τους ιδέες και δημιουργίες σε τομείς όπως την ρομποτική, την κατηγορία ΟPEN, την ανάπτυξη πειραμάτων φυσικής κ.ά.
«Για άλλη μια φορά οι μαθητές της πόλης μας απέδειξαν τις μεγάλες δυνατότητες που έχουν και τη δίψα για γνώση και έρευνα. Εμείς θα στεκόμαστε πάντα στο πλευρό τους», τόνισε η κα Κουμάντου.