Συνέρρευσαν απόψε οι πιστοί πανηγυρίζον ξωκλήσι του, του Προφήτη Ηλία, όπου με ευλάβεια τελέστηκε ο Πανηγυρικός Εσπερινός και πραγματοποιήθηκε εσπερινός μετ’ αρτοκλασίας ενόψει της αυριανής γιορτής.
Οι πιστοί τηρώντας τα μέτρα προστασίας που επιβλήθηκαν λόγω κορωνοιού παρευρέθηκαν στην εκκλησία τιμώντας τη χάρη τους.
Ο Προφήτης Ηλίας
Μια από τις μεγαλύτερες και πλέον εξέχουσες φυσιογνωμίες στην ιστορική διαδρομή της σωτηρίας τ
Η ζωή του υπήρξε πράγματι ηλιολαμπής και σελασφόρος. Η εκκλησία εξεχόντως τον τιμά ως «ριζοτόμο της κακίας και φυτοκόμο αρετής» και υμνεί ως «δεύτερο πρόδρομο της παρουσίας Χριστού».
Ο Ναός του κτίζεται ψηλά όχι μόνο «γιατί του άρεσε να βρίσκεται στα ψηλά, αλλά κι επειδή γυρίζει με τ’ αμάξι του στον ουρανό». Διασώζει, δηλαδή, ο λαός στο πρόσωπο του Ηλία -επειδή αυτός δεν έλαβε πείρα θανάτου- την ελπίδα και προσδοκία της αναστάσεως την οποία ο Χριστός ανέδειξε σε αδιαμφισβήτητο ιστορικό γεγονός, που ήδη ενεργείται μέσα στην Εκκλησία.