Με λαμπρότητα, την παρουσία πλήθους πιστών και τηρουμένων των υγειονομικών μέτρων εορτάσθηκε σήμερα, η Κοίμηση της Υπεραγίας Θεοτόκου στη Μεσσηνία. Επίκεντρο του εορτασμού η ιστορική Ιερά Μονή Κοιμήσεως της Θεοτόκου Βουλκάνου, επί του όρους Ιθώμη.
Κατά τον όρθρο και την πανηγυρική Θεία Λειτουργία προεξήρχε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μεσσηνίας κ. Χρυσόστομος, πλαισιούμενος από τον Καθηγούμενο και πατέρες της Μονής. Στο κήρυγμά του ο Μητροπολίτης αναφέρθηκε στο Ιερό Πρόσωπο της Υπεραγίας Θεοτόκου και στις ευεργεσίες της προς το ανθρώπινο γένος.
Παρέστησαν υποψήφιος περιφερειάρχης Πελοποννήσου Δημήτρης Πτωχός,οι Βουλευτές Μίλτος Χρυσομάλλης, Ι. Λαμπρόπουλος και Π. Μαντάς, οι Αντιπεριφερειάρχες Ευστ. Αναστασόπουλος και Ανδρ. Τσουκαλάς, Δήμαρχος Μεσσήνης Γιώργος Αθανασόπουλος ο αντιδήμαρχος και (υποψήφιος περιφερειακός σύμβουλος με το Δημήτρη Πτωχό) καθώς και Εκπρόσωποι άλλων τοπικών Φορέων.