Την πρωτοχρονιάτικη πίτα τους έκοψαν οι έμποροι και επιχειρηματίες της Μεσσήνης μετά από πολλά χρόνια το βραδύ του Σάββατου 4 Φεβρουάριου 2023 ο Εμπορικός σύλλογος Μεσσήνης στην αίθουσα του ξενοδοχείου Μεσσήνη, η κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας που συνοδεύτηκε από προσέλευση πολύ μεγάλου αριθμού μελών
Την πίτα ευλόγησε ο Ιερέας των τριών Ιεραρχών
Η οργάνωση της εκδήλωσης ήταν εξαιρετικά πετυχημένη, που επέτρεψε στα μέλη του Εμπορικός σύλλογος Μεσσήνης να γνωριστούν μεταξύ τους να ανταλλάξουν ευχές, ιδέες και να προβληματιστούν για τις εξελίξεις της τοπικης κοινωνιας
Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Δήμαρχος Γεώργιος Αθανασόπουλος, βουλευτές της Μεσσηνίας Αλέξης Χαρίτσης, Ιωάννης Λαμπρόπουλος, Μίλτος Χρυσομάλλης, Περικλής Μαντάς, Αντιπεριφερειάρχες Ανδρέας Τσουκαλάς, Στάθης Αναστασόπουλος, Βασίλης Καπέλιος, ο πρόεδρος του Επιμελητηρίου Μεσσηνίας Βαγγέλης Ξυγκώρος, Αντιδήμαρχοι και δημοτικοί σύμβουλοι, Πρόεδρος τ.κ Μεσσήνης κ.α.
Χαιρετισμός του προέδρου Εμπορικού Συλλόγου Μεσσήνης Γ Πετρόπουλος
Χαιρετισμός του δημάρχου Μεσσήνης Γ Αθανασόπουλου
Χαιρετισμός βουλευτή Μεσσηνίας Ιωάννη Λαμπρόπουλου
Χαιρετισμούς βουλευτή Μεσσηνίας Μίλτος Χρυσομάλλης
Χαιρετισμός βουλευτή Μεσσηνίας Περικλή Μαντά
Χαιρετισμός Αντιπεριφερειάρχη Μεσσηνίας Ανδρέα Τσουκαλά