ΑθλητισμόςΜεσσηνίας

Μεγάλη πρόκριση του Ολυμπιακού Ανάληψης έναντι του Πάμισου

ΠΑΜΙΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΑΛΗΨΗΣ 1-1 (καν. διάρκεια – παράταση). 3-4 πεν.. Μεγάλη πρόκριση στην επόμενη φάση…
Μεγάλη παλικαρίσια πρόκριση του Ολυμπιακού Ανάληψης που πέταξε εκτός θεσμού Κυπέλλου, τον Πάμισο Μεσσήνης, σήμερα το απόγευμα.

Σε ένα ματς που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όλων και κρίθηκε στα πέναλτι οι «ερυθρόλευκοι» πήραν μία σπουδαία νίκη στο τοπικό ντέρμπι και συνεχίζει στην επόμενη φάση του θεσμού.

Ο Πάμισος Μεσσήνης ξεκίνησε δυνατά το ματς και ειδικά στο πρώτο μέρος είχε την υπεροχή και μεγάλες χαμένες ευκαιρίες για γκολ αλλά δεν τα κατάφερε.

Από την άλλη, η Ανάληψη ανέβασε ρυθμό προς το τέλος του πρώτου μέρους όπου είχε και δοκάρι, ενώ στο δεύτερο μέρος ξεκίνησε εξίσου δυνατά και προηγήθηκε στο σκορ.

Στην συνέχεια οι Παμισιώτες ανέβασαν όπως ήταν φυσικό ρυθμό και κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς στην παράταση στο 90′.

Δεν υπήρχαν στα δύο ημίχρονα της παράτασης σχετικά καλές ευκαιρίες και έτσι οδηγηθήκαμε στα πέναλτι όπου η Ανάληψη ήταν πιο τυχερή.

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ

Στο 5′ πρώτη καλή φάση στο ματς, με σουτ του Βέλλη να μην βρίσκει στόχο.

Στο 14′ απίστευτη ευκαιρία για τους τυπικά γηπεδούχους. Με πρωταγωνιστή τον Μπορχάν να μην μπορεί να νικά επί τρεις φορές τον Κατσίποδα.

Στο 30′ σουτ του Μπορχάν έδιωξε πανέμορφα ο Κατσίποδας.

Στο 35′ σουτ του Βέλλη, η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.

Στο 43′ σέντρα του Αριστομενόπουλου, δεν μπορεί από κοντά ο Σαραντόπουλος, να νικήσει τον Κατσίποδα, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία.

Στο 44′ δυνατό σουτ του Παπαβασιλόπουλου, στο οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα του Παμίσου.

Στο 45′ σουτ του Σταματόπουλου για την Ανάληψη, έδιωξε ωραία ο Τόσκα.

Στο 56′ ο Ξυδιάς εκτέλεσε το φάουλ, ο Σταματόπουλος έπιασε την κεφαλιά, απέκρουσε ο Τόσκα, η μπάλα έφθασε και πάλι στον Σταματόπουλο που έκανε το σουτ για το 0-1.

Στο 60′ κεφαλιά του Μπορχάν απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κατσίποδας, στην επαναφορά νέο σουτ, η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 90′ σουτ του Φιλόπουλου η μπάλα στα δίχτυα και 1-1 για τον Πάμισο Μεσσήνης.

Στο 92′ κεφαλιά του Σαραντόπουλου, η μπάλα στο δοκάρι.

Στο 104′ σουτ του Αράπι άουτ.

Στο 110′ μεγάλη ευκαιρία χαμένη για τον Πάμισο με Σαραντόπουλο.

δοκάρι Αριστομενόπουλος

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ψηλοπαναγιώτης, με βοηθούς τους Γεωργαντά και Μιχαλόπουλο.

ΠΑΜΙΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ: Τόσκα, Αριστομενόπουλος (86′ Πολυχρόνης), Θώδης, Μπούνας, Φιλόπουλος, Γεωργιόπουλος, Μπορχάν (62′ Αράπι), Ντίσα (71′ Μωράκης), Σαραντόπουλος, Παπαδόπουλος (86′ Στασινόπουλος), Βέλλης (62′ Χαραλαμπόπουλος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΑΛΗΨΗΣ: Κατσιποδας,Τσωνης,Γιαννόπουλος, Δημητρακόπουλος (30′ λ.τρ. Παπαβασιλόπουλος), Μωραγιαννης, Κρεμμυδας, Ξυδιας (84′ Χαρμπίλας), Δημητρίου (114′ Βλαχάκης), Κοντομανωλοπουλος (54′ Σκαφιδάς), Καλογερόπουλος, Σταματόπουλος (84′ Ξυδιάς).