Σε Θρίλερ για την εκλογή Δημήτρη Πτωχού από την πρώτη Κυριακή που με μια ανάσα από το 43%.
Σε θρίλερ για γερά νεύρα εξελίχθηκε η καταμέτρηση στην Περιφέρεια Πελοποννήσου, με τον υποψήφιο Περιφερειάρχη Δημήτρη Πτωχό να «φλερτάρει» με την εκλογή του από τον α’ γύρο, με την ενσωμάτωση στο 65,14%, ο κ. Πτωχός συγκεντρωσε 42,50% και έδινε μάχη για την κατάκτηση του ορίου του 43% που απαιτείται για την ανάδειξή του στον θώκο του περιφερειάρχη από την πρώτη Κυριακή.
Το τελικό αποτέλεσμα στο σύνολο το 99,96 % συγκέντρωσε 42,60%
Είναι βέβαιο ότι απόφαση του εκλογικού σώματος της Περιφέρειας Πελοποννήσου, θα είναι η ανάθεση του στον θώκο του περιφερειάρχη το Δημήτρη Πτωχό την επόμενη Κυριακή προκειμένου να την οδηγήσει Μπροστά στο μέλλον την Περιφέρεια Πελοποννήσου