Πρεμιέρα έκανε χτες θεατρική παράσταση «Αριστοφανειάδα» σε σύνθεση κειμένων και σκηνοθεσία του ηθοποιού – σκηνοθέτη Κώστα Χαλκιά, υπεύθυνου προγράμματος ‘’Ακταίων’’, στο προαύλιο του 3ου Δημοτικού Σχολείου Μεσσήνης, την παράσταση διοργάνωσε το Θεατρικό Εργαστήρι Μεσσήνης ( ΘΕΜ)
Ένα σπάνιο, πανάκριβο,πολιτισμικό, εθνικό και πανανθρωπινο δώρο χαρίζει από χτες η θεατρική ερασιτεχνική ομάδα της Μεσσήνης στους Νησώτες. Μέγας χορηγός ο Αριστοφάνης κι όσοι έδωσαν τη ζωή τους για την αρμονική ζωή ανάμεσα στον άνθρωπο με τον όμοιό του και τη φύση. Το δώρο είναι δωρεά,είναι μετάληψη.
Η παράσταση θα παιχτεί σήμερα την Κυριακή και τη Δευτέρα στην αυλή του 3ο Δημοτικου Σχολείου Μεσσήνης 9,30 και Στις 31 του μήνα ηπαράσταση θα γίνει στο θέατρο της αρχαίας Μεσσήνης