Με επιτυχία που ξεπέρασε κάθε προσδοκία πραγματοποιήθηκε η 9η «Λευκή Νύχτα 2023» στην στην Καλαμάτα, το Σάββατο 2 Σεπτεμβρίου. Χιλιάδες κόσμου συνέρρευσαν στην Καλαμάτα για να εκμεταλλευτούν τις σημαντικές προσφορές που προσέφεραν τα καταστήματα, και παράλληλα να διασκεδάσουν με το πλήθος των δραστηριοτήτων που πραγματοποιήθηκαν, με αποκορύφωση τη η συναυλία με με την Ελένη Τσαλιγοπούλου στη σκηνή επί της κεντρικής πλατείας Καλαμάτας, ξεσήκωσε τον κοσμο
Εμπορική κίνηση στα εμπορικά μαγαζιά, κινήθηκε υποτονικά εν αντίθεση στους χώρους εστίασης ήταν δυναμική
Ύστερα και από αυτό δείχνει ότι θα έχουμε ένα δύσκολο χειμώνα γιατί καταστήματα
Ιδιαίτερη είναι η ικανοποίηση του Εμπορικού Συλλόγου Καλαμάτας, του Επιμελητήριου Μεσσηνίας και το Συλλόγου Ιδιοκτητών Καταστημάτων Υγειονομικού Ενδιαφέροντος της Καλαμάτας από την προσέλευση των καταναλωτών στα καταστήματα, ροή που ήταν συνεχής μέχρι τη νύχτα.
Βέβαια την παρουσία τους έδωσαν και οι Δημοτικοί συνδυασμοί των υποψηφίων Δημάρχων κ.κ. Βασιλόπουλου και Τζαμουράνη, παραμένοντας τα εκλογικά τους κέντρα ανοιχτά μέχρι τα μεσάνυχτα.