Με σειρά έξαγγελιών για τη στήριξη των επιχειρηματιών που δραστηριοποιούνται στον τουριστικό τομέα στην Μεσσηνία συνεχίζεται η Περιοδεία του υπουργού Τουρισμού Βασίλη Κικίλια, ο οποίος εκπροσώπησε χθες την κυβέρνηση στις εκδηλώσεις για την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου και συνέχισε σήμερα την επίσκεψή του στην πόλη της Καλαμάτας όπου μίλησε στο Επιμελητήριο Μεσσηνίας.
Ο υπουργός τουρισμού τόνισε στην ομιλία του ότι θα καταβληθεί κάθε δυνατή προσπάθεια για να στηριχθούν οι επιχειρηματίες της Μεσσηνίας που δραστηριοποιούνται στον τουρισμό ώστε να γίνουν ακόμα πιο ανταγωνιστικοί και να γίνει κατορθωτή η μεγαλύτερη τουριστική ανάπτυξη του νόμου.
Στον πρακτικό τομέα εξήγγειλε την αναβάθμιση του Αεροδρομίου της Καλαμάτας τονίζοντας ότι η επέκταση του διαδρόμου θα γίνει από το κράτος, και σειρά μέτρων για την υποστήριξη του τουριστικού προϊόντος του Νομού Μεσσηνίας.
Στην συνέχεια, ο κ. Κικίλιας θα παραστεί στα εγκαίνια των γραφείων της Νέας Δημοκρατίας και μετά θα επισκεφθεί το Ιστορικό Δημαρχείο Καλαμάτας,
Στη 1 μ.μ. στο Πνευματικό Κέντρο Καλαμάτας θα μιλήσει με θέμα « Μεσσηνία, Τουριστικός προορισμός όλο το χρόνο».